Okucia do szkła – co warto na ich temat wiedzieć?

Okucia do szkła – co warto na ich temat wiedzieć?

Czemu służą okucia do szkła? Solidnemu mocowaniu szklanych drzwi, ścianek, blatów i innych elementów. Mają jednocześnie nadać im odpowiednie funkcje. Akcesoriów tych jest wiele, a wybór wydaje się trudny. Co należy, a może inaczej, co warto na ich temat wiedzieć?

Okucia do szkła hartowanego – zastosowanie

Szkło hartowane ma dziś wiele zastosowań. Bardzo chętnie wykorzystuje się je w wykończalniach wnętrz. Trudno się temu dziwić. Szkło jest estetyczne, pasuje do nowoczesnych wnętrz, a w dodatku wpuszcza do wnętrza dużo światła. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je nie tylko w domach, ale też w biurach i innych lokalach. Zarówno ścianki, jak i drzwi ze szkła hartowanego to fantastyczny wybór do łazienki. By jednak działały poprawnie, trzeba zainstalować w nich okucia do szkła. Są to zawiasy, profile, prowadnice i inne elementy, które gwarantują bezpieczne osadzenie tafli w określonym miejscu. Bez okuć szklane przedmioty nie mają szansy na poprawne działanie i spełnianie przypisanych im funkcji. Tylko w zestawie ich istnienie nabiera sensu.

Okucia do szkła – podstawowe rodzaje

O rodzajach okuć do szkła można by wypowiadać się bardzo długi, bo ich lista wydaje się równie długa. To całkiem szeroka grupa produktów, które są niezbędne do wyposażenia oraz montażu szklanych powierzchni. Czym różnią się te elementy? Przede wszystkim sposobem mocowania i charakterystyką każdego z nich. Przeważnie do montażu konkretnego elementu, urządzenia, potrzeba zestawu dopasowanych i współgrających ze sobą okuć. Tylko wtedy nadają one utworzonym przedmiotom odpowiednie funkcje. Do szklanych drzwi oraz ścianek montażowych potrzebne są najczęściej zawiasy, zamki i klamki, gałki, uchwyty, listwy montażowe, profile ościeżnicowe, a także systemy przesuwne oraz tak zwane mocowania punktowe. Jak już wiadomo, szkło hartowane wykorzystywane jest również do produkcji drzwi prysznicowych. Wówczas potrzebne są takie okucia jak klamry i zawiasy, uchwyty, klamki i gałki oraz łączniki do ścianek kabiny. Bardzo modne w ostatnim czasie są także szklane balustrady i do nich zazwyczaj potrzeba takich dodatków jak słupki balustrady, profile montażowe, łączniki do poręczy czy wspomniane już ty wielokrotnie systemy mocowania do poszczególnych elementów tym razem balustrady.

Okucia do szkła stosowanego na zewnątrz

Szkło hartowane najczęściej i najchętniej stosuje się we wnętrzach, ale nierzadko od pewnego czasu wykorzystywane jest również na zewnątrz. Przecież szklane balustrady na balkonie czy tarasie wyglądają niesamowicie nowocześnie i stylowo. Poza tym wymienić należy też witryny sklepów, drzwi, czy daszki. W tym przypadku okucia te muszą być odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Poleca się wobec tego okucia nierdzewne, aluminiowe, stalowe oraz niklowane. Te charakteryzują się największą odpornością na zniszczenia w wyniku panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Można więc śmiało stwierdzić, że okucia stosowane na zewnątrz muszą być dużo solidniejsze i bardziej wytrzymałe. Takie rozwiązania bywają więc pod tym względem zdecydowanie bardziej wymagające. Na szczęście dziś można je kupić bez najmniejszego problemu.

Zakończenie

Gdyby nie profesjonalne i wysokiej jakości okucia szklane, tworzenie szklanych przedmiotów i wyposażenia wnętrz byłoby zupełnie niemożliwe. Przecież jak wykonać balustradę bez odpowiedniego mocowania albo kabinę prysznicową bez zawiasów i innych elementów montażowych, które zwie się właśnie okuciem. Dziś jednak okucia do szyb można dostać bez problemu i w całkiem dobrych cenach. Produkty te są mocno zróżnicowane, więc każdy ma szansę znaleźć dla siebie te, których faktycznie potrzebuje i dzięki którym może stworzyć bardzo praktyczne, nowoczesne i ciekawe rozwiązania do swojego domu, biura czy innego obiektu. Inwestując w dobrej jakości okucia można mieć pewność, że będą służyły przez długi czas, zapewnią one bezpieczeństwo i użyteczność tworzonych przedmiotów na wysokim poziomie. Za takimi właśnie należy się rozejrzeć.

Comments are closed.